Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu przy współpracy z Przedsiębiorstwem Produkcyjno Usługowo Handlowym „Radkom”, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Radomiu przygotował spoty profilaktyczne w ramach kampanii „Dla każdego jest miejsce na drodze”. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na relacje pomiędzy różnymi grupami użytkowników dróg. Mowa tu o kierujących pojazdami: ciężarowymi, specjalnymi takimi jak np. „śmieciarka”, autobusami, jak również niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

Każdego dnia zachodzi relacja pomiędzy różnymi grupami użytkowników dróg. Mowa tu o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, kierujących pojazdami osobowymi, ciężarowymi czy też autobusami. Niestety nie zawsze jest to relacja pozytywna. Codziennie na drogach Mazowsza dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, a najczęściej sprawcami tych zdarzeń są kierujący pojazdami.

Nieprawidłowe zachowania użytkowników dróg, w tym lekceważenie przepisów prawa, czy brak poszanowania dla innych uczestników ruchu to niechlubna codzienność na polskich drogach. Takie zachowania przekładają się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Bezpośrednim celem kampanii jest edukacja i podniesienie świadomości użytkowników dróg na temat zagrożeń jakie niesie za sobą poruszanie się samochodów ciężarowych, pojazdów specjalnych czy autobusów po naszych drogach, ale także zaszczepienie empatii wśród użytkowników dróg i wzajemnego szacunku na drodze. Pośrednim celem jest oczywiście zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem takich pojazdów, a co za tym idzie zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych.

Jak już wiadomo na bezpieczeństwo na drogach składa się wiele czynników, takich jak infrastruktura drogowa, stan techniczny pojazdu, pora dnia, warunki pogodowe itp. Jednak biorąc pod uwagę pierwszą z brzegu analizę przyczyn wypadków drogowych zauważymy, że wypadków drogowych spowodowanych tymi czynnikami jest mały odsetek ogółu.

Niezmiennie od wielu lat główną przyczyną powstawania większości wypadków drogowych jest błąd człowieka, jego niewłaściwe decyzje, a najczęstsze błędy przez niego popełniane na drodze to:

  • niedostrzeganie bodźców komunikacyjnych,
  • nieprawidłowe analizowanie sytuacji na drodze,
  • bagatelizowanie zagrożeń,
  • podejmowanie błędnych decyzji,
  • niedostosowanie techniki jazdy do swoich predyspozycji
  • świadome lub nieświadome naruszanie zasad bezpieczeństwa,
  • lekceważenie przepisów warunkujących bezpieczne poruszanie się po drogach.

Zatem wszelkie działania mające na celu podnoszenie świadomości wśród użytkowników dróg, muszą być kierowane bezpośrednio do nich oraz odnosić się do ich zachowania na drodze.

Wzajemny szacunek na drodze jest fundamentem bezpieczeństwa.

Źródło: KMP w Ostrołęce

dla każdego jest miejsce na drodze