Dna 6 maja mieliśmy kolejne zdarzenie, które pokazuje, że w dalszym ciągu musimy rozmawiać z seniorami z naszych rodzin o metodach działania oszustów. 86-letnia ostrołęczanka uwierzyła mężczyźnie podającego się za policjanta i przekazała mu 100 tysięcy złotych. Oszust twierdził, że pieniądze na jej koncie są zagrożone i należy jemu je przekazać, aby były bezpieczne. Apelujemy przede wszystkim do bliskich osób starszych, by przestrzegali ich przed metodami działania przestępców, którzy za wszelką ceną chcą pozbawić ich dorobku życia. Pamiętajmy, PRAWDZIWI policjanci nie proszą o przekazanie pieniędzy, jeżeli spotkamy się z taką prośbą, to oznacza, że rozmawiamy z oszustem i jak najszybciej powinniśmy zakończyć rozmowę.

nie daj się nabrać

Na telefon stacjonarny seniorki z Ostrołęki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Podał fikcyjne nazwisko, wymyślony numer legitymacji służbowej i adres komendy. Przekazał kobiecie informację o tym, że jej pieniądze, które przechowuje w banku są zagrożone i musi je natychmiast przekazać w jego ręce. 86-latka przekonana, że ma do czynienia z prawdziwym stróżem prawa dokonała 3 wypłat z konta bankowego, wypłacając łącznie ponad 100 tysięcy złotych.

Po wypłacie pieniędzy zmanipulowana 86-latka przekazała je obcemu mężczyźnie, który zapewnił ją, że po zakończeniu policyjnej akcji zostaną je zwrócone.

Policjanci z Ostrołęki ostrzegają!

  • pamiętajmy zachować ostrożność i rozsądek w kontaktach z osobami nieznajomymi, które mogą podszywać się pod krewnych, znajomych, policjantów lub innych urzędników;
  • funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek sum pieniędzy, a telefon od osoby twierdzącej, że jest policjantem który poleca dokonać wypłaty czy przelewu gotówki w związku z akcja policyjną czy też wypadkiem osoby najbliższej, należy zawsze traktować jako próbę oszustwa. W przypadku otrzymania takiego telefonu zawsze należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112 sprawdzając czy rozłączyliśmy wcześniejsze połączenie;
  • apelujemy zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś dzwoni do nich z prośbą o pożyczenie, przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Seniorze uważaj!
Przez telefon każdy może podawać się za inną osobę! Masz wrażenie, że ktoś chce Cię oszukać? Zakończ połączenie i powiadom o tym policję. Pamiętaj! Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, bądź zaciągnięcie kredytu.

Autor: kom. Tomasz Żerański
Źródło: KMP Ostrołęka