Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej uruchomienie tarczy antyinflacyjnej 2.0.

W związku z tym rząd proponuje „drugą edycję” tarczy antyinflacyjnej. Wejdzie ona w życie od 1 lutego na 6 miesięcy. Oto jej główne założenia przedstawione przez szefa rządu:

  • obniżka podatku VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc. 
  • obniżka podatku VAT na żywność do 0 proc. ” A więc te produkty, które mają stawkę VAT 5 proc., wszystkie one bez wyjątku, ich stawka zostanie obniżona do 0 proc.” – powiedział premier.
  • obniżka podatku VAT na gaz do 0 proc.
  • obniżka podatku VAT na prąd i ciepło obniżony na 4 miesiące do 5 proc.
  • obniżka podatku VAT na nawozy obniżamy na 0 proc.  Dodał, wysoka cena nawozów przełoży się na koszty żywności za pół roku, za dziewięć miesięcy.

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie oraz tarcze antyinflacyjne pozytywnie wpłyną na budżet polskiej rodziny – ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że z tytułu działań antyinflacyjnych w portfelach zostanie ponad 100 złotych. Według premiera tylko obniżenie do zera stawki VAT na żywność pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to – jak zaznaczył Morawiecki – kolejne „dziesiątki złotych”. Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 złotych.

„Ustawa budżetowa jeszcze nie została zaakceptowana w całym cyklu legislacyjnym, trudno mówić o nowelizacji czegoś, co nie zostało przyjęte. W dalszej część roku, zarówno ze względu na wyższe wskaźniki inflacyjne – które średniorocznie mogą przekroczyć 6 proc., może nawet będą oscylowały wokół 7 proc., mówię średniorocznie, może nawet więcej – one będą to uwzględniały, parametry nowej, znowelizowanej ustawy. Dzisiaj taka nowelizacja byłaby przedwczesna” (…) ,,Gdzieś w drugiej połowie roku raczej, myślę, że to wysoce prawdopodobne, że do takiej nowelizacji może dojść. Na ten moment nie ma takiej koniczności” – powiedział premier.

Polacy uważają że inflacja jest znacznie wyższa, niż wskazywałyby na to statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. Jak wynika z badania, według Polaków ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku wzrosły o prawie 30 proc. Według Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe o 8,6 proc. niż przed rokiem.