Zbliża się wigilia dzieci pytają co powinno znaleźć się na wigilijnym stole. Jakie potrawy czy smakołyki będzie można zjeść. Co roku 24 grudnia spotykamy się z rodziną przy świątecznym stole. Każdy wie, ze zgodnie z tradycją na stole pojawi się 12 potraw. Dzieci dopytują się dlaczego 12 potraw. Większość z nas nie myśli o tym, jaka historia wiąże się z tymi wszystkimi pysznymi potrawami. Zagłębimy się w poznanie ciekawostek na temat tych 12 potraw. Spożywając pierogi, barszcz czerwony bądź karpia będziemy mieć więc świadomość, dlaczego akurat te potrawy stanowią podstawę każdego wigilijnego menu.

Zgodnie z tradycją chrześcijańską na stole powinno stanąć 12 potraw wigilijnych. Oprócz tych dań na stole pojawi się opłatek do wspólnego dzielenia i złożenia życzeń. Dodatkowe nakrycie dla wędrowca. Pod obrusem w tradycji staropolskiej kładziemy sianko. Potrawy symbolizować mają apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi Chrystusowi w ostatniej wieczerzy. Według wierzeń ludowych 12 potraw nawiązuje bowiem do 12 miesięcy w roku. Zgodnie z tymi wierzeniami wszyscy goście przy stole powinni spróbować każdej potrawy. Tylko w ten sposób zapewnią sobie szczęście we wszystkich miesiącach nadchodzącego nowego roku. Osoba, która nie skosztuje wszystkich dań, według przesądów może mieć w przyszłym roku ogromnego pecha.

12 potraw wigilijnych:

  1. Barszcz czerwony jest najważniejszą zupą wigilijną, bez której ciężko wyobrazić sobie ten szczególny dzień. To właśnie barszcz, gotowany na suszonych grzybach oraz śliwkach, nadaje świętom prawdziwego wyrazu. Aromatyczny barszcz wigilijny powinien zostać przygotowany z jak najlepszej jakości składników. To bezmięsna potrawa, która ma również tradycyjne znaczenie. Od lat uważa się bowiem, że buraki w barszczu dodadzą jedzącym zupę osobom urody, a także zagwarantują im powodzenie i szczęśliwe życie w nowym roku.
  2. Pierogi nie tylko z kapustą ale też z serem. Według dawnych wierzeń pierogi z kapusta miała bowiem odrodzić życie, które budziło się razem z wiosną. Kapusta, która zawarta jest w pierogach, zapewnić miała też siłę i witalność, a także ochronić przed złem. Pierogi z kapustą i grzybami z okazji Wigilii przygotowuje się od pokoleń. Mimo że przepis na to danie jest naprawdę prosty, trzeba jednak pamiętać, że na przyrządzanie wigilijnych pierogów musimy mieć odpowiedni zapas czasu.
  3. Kluski z makiem– według ludowej tradycji mak, który znajduje się w kluskach, ma zapewnić osobom go spożywającym płodność i wielkie bogactwo. W naszym kraju to słodkie danie robi się głównie na Mazowszu, Podkarpaciu i Podlasiu, a także w Wielkopolsce. W tamtych rejonach ludzie uważają bowiem, że brak klusek z makiem na świątecznym stole może być zwiastunem nieszczęść w przyszłym roku.
  4. Kapusta z grzybami. To zdrowe danie, którego jedzenie pozwoli zachować siłę i witalność. Ludowe wierzenia wyraźnie wskazują też na to, iż kapusta kiszona jest symbolem ludzkiej siły. Grzyby z kolei rzekomo przynoszą szczęście.
  5. Kompot z suszonych owoców. Ludzie wierzyli bowiem, że picie takiego kompotu przyniesie im długie życie oraz ochroni przed złem. Znajdujące się w suszu śliwki chroniły pijących przed nieczystymi siłami, jabłka zwiastowały szczerą miłość, a gruszki dodawały ludziom ogromnej siły. Dziś bardziej niż w magiczne moce kompotu wierzymy w jego właściwości zdrowotne. Niektórym ciężko jest wyobrazić sobie święta bez aromatycznego napoju z suszonych owoców.
  6. Ryba po grecku. Ryby mają bardzo ważne znaczenie w potrawach wigilijnych. Jest to jeden z najstarszych symboli chrześcijaństwa, a także znak Jezusa Chrystusa. Właśnie dlatego ryby, na przykład w postaci słynnej ryby po grecku, powinny pojawić się na świątecznym stole. Danie jest nieodłącznym elementem tradycyjnego menu wigilijnego. Można podawać je zarówno na ciepło, jak i na zimno.
  7. Karp- Jednak najważniejszą potrawą, bez której nie ma prawdziwej wieczerzy wigilijnej, jest karp. Wiadomo – ryba musi się pojawić, bo jest to stary chrześcijański znak. Uosabia tajemnicę, bo nie ma głosu, a przede wszystkim symbolizuje Jezusa Chrystusa.
  8. Zupa grzybowa wigilijna. Grzyby zapewnić mają tym, którzy zjedzą je podczas wigilii, dużo pieniędzy oraz szczęścia. Właśnie dlatego wśród 12 potraw wigilijnych warto wyróżnić smaczną zupę grzybową. 
  9. Uszka lub paszteciki dodatek do barszczu czerwonego. Mają zapewniać dobrobyt w domu i dodawać nadprzyrodzonych sił całemu gospodarstwu.
  10. Śledzie w różnych postaciach. Śledzie są nieodłącznym elementem wigilijnego menu. Robimy je w occie, że śmietaną czy nawet pod pierzynką.
  11. Piernik to przede wszystkim symbol bogactwa – na chłopskie stoły trafił dopiero w XIX wieku, ze względu na coraz bardziej dostępne przyprawy korzenne. Do dziś oznacza on dobrobyt i luksus oraz słodkie życie, dlatego pierniki w niektórych częściach Polski są jedną z 12 obowiązkowych potraw wigilijnych.
  12. Makowiec– Przede wszystkim potrawy z makiem symbolizują pomyślność, płodność i dostatek na cały, zbliżający się Nowy Rok. Prócz tego, makówka jest znakiem domu, który jednoczy wszystkich członków rodziny.