Od 15 stycznia z tzw. tarczy finansowej PFR 2.0 skorzystają takie branże, jak m.in. eventowa, florystyczna i ślubna oraz drukarnie – przypomina resort rozwoju, pracy i technologii. Z nowej edycji tarczy może skorzystać nawet do 70 tys. przedsiębiorstw.

„Już od 15 stycznia 2021 r. ze wsparcia z Tarczy Finansowej PFR 2.0 będą mogły skorzystać firmy z dodatkowych siedmiu kodów PKD. Wśród nich m.in. branża eventowa, florystyczna i ślubna oraz drukarnie” – przypomniało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

We wtorek rząd przyjął uchwały ws. tarczy finansowej PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli pierwszej odsłony tarczy finansowej. W money.pl szczegółowo omawialiśmy przyjęte tego dnia akty prawne.

Tarcza 2.0 dla mikro, małych i średnich firm będzie mieć budżet na poziomie 13 mld złotych. 6,5 mld złotych trafi do mikrofirm, a drugie 6,5 mld – do małych i średnich przedsiębiorstw.

Pieniądze trafią do przedsiębiorców od 15 stycznia 2021 roku. Będą wypłacane do końca marca.

Aby uzyskać subwencję należy m.in. prowadzić działalności w ramach co najmniej jednego określonego w programie kodu PKD i odnotować „określony spadek obrotów”. Warunkiem umorzenia 100 proc. subwencji jest m.in: „kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej; utrzymanie średniego zatrudnienia (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczenie nadwyżki udzielonej subwencji (MŚP)”.

Zgodnie z szacunkami Polskiego Funduszu Rozwoju z finansowania mogłoby skorzystać do 70 tys. przedsiębiorstw.

W ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm wsparciem zostało objętych ok. 40 branż – m.in. sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach; hotele i podobne obiekty zakwaterowania; restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne.

W wyniku konsultacji społecznych – jak informowało CIR – do programu dodane zostały także nowe branże: „sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych; karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; produkcja pozostałych wyrobów z papieru i tektur; pozostałe drukowanie; działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku; introligatorstwo i podobne usługi; działalność agencji reklamowych; pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Źródło: money.pl