Resort zdrowia, w odpowiedzi na stale zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju i na świecie, pojawianie się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2, najnowsze doniesienia naukowe i rekomendacje w sprawach zwalczania COVID-19, wypracowuje i/lub modyfikuje środki służące wzmocnieniu działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
To co obecnie jest priorytetem, a co w dużej mierze wynika ze specyfiki przebiegu zakażenia odmianą Omikron (szybszy rozwój choroby,) to przede wszystkim:

  • wzmacnianie i promowanie znaczenia szczepień ochronnych,
  • zwiększenie dostępności testów na COVID-19,
  • wdrażanie rozwiązań wzmacniających opiekę ambulatoryjną, czyli przeznaczoną dla pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po przebytej chorobie, których leczenie nie wymaga hospitalizacji,
  • zwiększanie bazy dla leczenia szpitalnego.

Aktualnymi pozostają zasady zachowania dystansu społecznego, stosowania dezynfekcji i noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.
Zastosowanie będą miały również rozwiązania wprowadzone na jesieni 2020 r., które sprawdziły się w poprzednich falach.

Najważniejsze wdrążenia:

  1. Skrócenie kwarantanny z 10 dni na 7 dni.
  2. Możliwość wykonania darmowych testów antygenowych w aptekach.
  3. Zalecenie pracy zdalnej dla administracji biurowej.
  4. Wdrążenie procedury, że każdy obywatel powyżej 60. roku życia z pozytywnym wynikiem w ciągu pierwszych 48 godzin będzie zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu.