Aktualnie przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia państwowego albo na mocy pierwszych tarcz antykryzysowych (przynajmniej jeśli chodzi o niektóre instrumenty) albo na mocy tarczy 5.0. Premier na dzisiejszej konferencji zapowiedział jednak start nowej tarczy branżowej i tarczy finansowej 2.0. Na pomoc przedsiębiorcom zarezerwowano między 35 a 40 mld zł. Podział środków wydaje się jednak mocno nierównomierny. 

Dziś miała miejsce konferencja Mateusza Morawieckiego, podczas której Premier poinformował o wprowadzeniu nowej tarczy finansowej PFR. Środki z Tarczy 2.0. 35-40 mld zł ma zostać wypłacone już w najbliższych dniach.

Tarcza finansowa PFR 2.0 – na co mogą liczyć przedsiębiorcy

Choć na szczegóły pomocy musimy jeszcze poczekać, to wiadomo już, że na przedsiębiorców będzie czekało:

  1. do 10 mld zł środków bezzwrotnych dla mikrofirm i MSP przez PFR za pomocą banków,
  2. dostępność oraz szybka obsługa w kanałach elektronicznych,
  3. subwencja uzależniona od spadku obrotów i w całości bezzwrotna pod warunkiem spełnienia określonych warunków – utrzymania firmy, zatrudnienia,
  4. Środki dla firm dla branż poszkodowanych przez drugą falę pandemii.

Jak powiedział Premier Morawiecki ,,To będą działania takie, które częściowo znamy z naszego instrumentarium wiosennego, jak dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, które będzie można powtarzać w sytuacji jeśli gospodarka nie będzie wychodziła na prostą. To postojowe, to świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, także zwolnienia ze składek na ZUS”.

Tarcza PFR 2.0 – kiedy pierwsze wypłaty?

Zdaniem Premiera Morawickiego pierwsze wypłaty z Tarczy finansowej PFR będą realizowane już w najbliższych dniach. Końcowy termin wnioskowania o pomoc nie został podany. Jak stwierdził Premier ,,Termin jest otwarty i uzależniony od wielu czynników.

Źródło: pit.pl