Rekrutacja

Wraz z końcem ostatnich egzaminów, maturzyści stają przed kolejnym wyzwaniem na drodze do dorosłości. Większość z nich podejmie się dalszej edukacji, jaką są studia. Rekrutacja to jeden z bardziej stresujących procesów dla młodych ludzi, ponieważ jest to czynnik decydujący o ich najbliższej przyszłości.

Terminy rekrutacji na studia 2022/2023

Rekrutacja jest przeprowadzana w terminie od 16 marca do 15 października 2022 roku. Na kandydatów czekają miejsca na wielu rozmaitych kierunkach. Studia można podjąć w formie stacjonarnej, niestacjonarnej oraz online.

Jak wybrać studia?

Jest to jedna z największych niewiadomych oraz jedno z najczęściej zadawanych pytań. Wielu młodych ludzi nie jest pewnych co do tego, czym chcieli by zajmować się w przyszłości. Wybór kierunku może być bardzo problematyczny, a czas ucieka. Maturzyści przystępując do egzaminów już wtedy powinni myśleć o swojej przyszłości, jednak jak wiadomo młodość rządzi się własnymi prawami. Wybierając przedmioty na poziomie rozszerzonym, niewielu z nich wybiega w przyszłość, dobierając sobie tylko takie przedmioty, z którymi łatwo im idzie. Takie decyzje często kończą się zawężonymi możliwościami kwalifikacji na studia, które nas interesują lub wydają się nam atrakcyjne.

Aby dobrze wybrać kierunek studiów należy spojrzeć na wiele ważnych czynników. Przede wszystkim – lokalizacja, zainteresowania, koszt utrzymania się, późniejsze plany związane z owymi studiami oraz to czy w ogóle się kwalifikujemy pod dane wymagania.

Trzeba pamiętać, że każda uczelnia ma własne zasady i kryteria rekrutacji.

Ważne jest to, aby nie zapomnieć o swoich siłach. Nie powinno się wybierać kierunków zbyt trudnych do opanowania, jeśli wiemy, że sobie nie poradzimy. Niesie to tylko za sobą nieprzyjemne konsekwencje oraz rozczarowania.

Proces rekrutacji

Po wyborze kierunku, na który chcemy się dostać, należy sprawdzić wymagania oraz uczelnie, która nas interesują. Dopiero wtedy przechodzimy do „prawdziwej” części rekrutacji. Wszystko przebiega w sposób elektroniczny. Pierwszym krokiem jest założenie indywidualnego konta rejestracyjnego, dzięki któremu wprowadza się dane do systemu informatycznego uczelni oraz daje ono możliwość ciągłego monitorowania stanu naszej rekrutacji i bieżących informacji. Wyniki maturalne można dołączyć po ich odebraniu, natomiast aby rekrutacja została zaakceptowana, trzeba dołączyć świadectwo ukończenia szkoły oraz dane osobowe.  Posiadając szczególne osiągnięcia, takie jak certyfikaty lub inne dyplomy, je również należy załączyć wraz ze świadectwem szkolnym. Należy pamiętać o opłatach. Opłata rekrutacyjna jest kryterium wymaganym i nie zostaje ona nam oddana, gdy nie dostaniemy się na daną uczelnię. Kolejnym krokiem jest załączenie zdjęcia. Musi ono spełniać wszystkie wymogi oraz być wyraźne. Po odebraniu wyników maturalnych należy je dołączyć do naszych informacji w systemie. Zostajemy przyjęci po uzyskaniu minimalnej liczby punktów potrzebnych na dane studia. Po zakwalifikowaniu należy donieść dokumenty w formie papierowej, bez której nie zostaniemy przyjęci, a nasze miejsce zajmuje kolejna osoba, z listy rezerwowej.

Po upływie terminu składania przez kandydatów wymaganych dokumentów zostaje wysłane oficjalne potwierdzenie o przyjęciu na studia i kończy się proces rekrutacji.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że proces rekrutacji zależy w dużej mierze również od kierunku studiów, ponieważ na niektóre uczelnie trzeba przejść szereg egzaminów dodatkowych.

            Rekrutacja to bardzo ciężki oraz stresujący proces. Wielu maturzystów czuje dużą presję związaną ze studiami, a rekrutacja nie ułatwia im życia. Każdy kto pragnie zdobyć dobry zawód w przyszłości oraz mieć wykształcenie wyższe, powinien dobrze dobrać kierunek studiów oraz przejść przez rekrutacje bezstresowo i bezproblemowo. Dobrze jest mieć również jakiś plan zapasowy, gdyby nie wszystko poszło jednak po naszej myśli.