Rodzina wpływa na każdą sferę naszego życia. Wszystkie poglądy, zasady oraz przyszłe decyzje zależą od tego, co wynieśliśmy z domu. Rodzina nas kształtuje i to dzięki niej jesteśmy tacy a nie inni.

Zdarza się jednak, że rodzina przelewa na nas wiele negatywnych cech, jest źródłem naszych problemów i potrafi doszczętnie zrujnować nasze życie i nasze plany na przyszłość.

Dlaczego tak się dzieje?

  1. Nadużywanie substancji psychoaktywnych, używek i alkoholu doprowadzi rodzinę do rozpadu, a zwłaszcza gdy w domu pojawi się agresja,
  2. Wieczne kłótnie między rodzicami wpływają niekorzystnie na rozwój dzieci, które w przyszłości będą powtarzać błędy rodziców,
  3. Brak wsparcia, wieczna krytyka i konflikty,
  4. Stawianie pieniędzy ponad własną rodzinę,
  5. Brak zaufania, wieczne kłamstwa i oszustwa, zdrady,
  6. Nieakceptowanie odmienności, zwłaszcza dotyczącej innej orientacji,
  7. Inne poglądy, np. polityczne,
  8. Brak uczuć, brak słów „przepraszam, proszę, dziękuje”,
  9. Problemy finansowe,

Jaki wpływ mają na nas problemy rodzinne ?

Przede wszystkim taka rodzina nie ma ze sobą wspólnie rozwiniętych więzi. Brakuje szczęścia i miłości, co niekorzystnie buduje fundamenty dla dzieci. Często rodziny o wyżej wymienionych problemach kończą jako patologiczne, a rodzice z problemami jako agresorzy. Taka rodzina nie przedstawia żadnych wartości wyższych, a moralność to cecha nieosiągalna.

Problemy rodzinne tworzą traumy na całe lata. Nigdy nie porzucisz nawyków, które nabyłeś w najgorszych warunkach i najprawdopodobniej mimowolnie przełożysz je na swoją rodzinę. Problemy w relacjach rodzinnych są jak pasożyt lub wirus – infekują cię i zabierają ci kawałek duszy.

To w jakim środowisku się wychowaliśmy ma znaczny wpływ na naszą etykę oraz odczuwanie najprostszych emocji. Często wychodząc z patologicznej rodziny, jesteśmy wulgarni i agresywni, ponieważ nie znamy innej drogi i tak zostaliśmy zakodowani.

Problemy rodzinne doprowadzają do różnych chorób psychicznych. Zwłaszcza do zaburzeń społecznych oraz depresji. Wiele osób pochodzących z nieszczęśliwych rodzin popełnia samobójstwo, ponieważ nie są oni odpowiednio przystosowani do życia w społeczeństwie jako zdrowe i wolne jednostki. Często takie osoby wchodzą również na drogę przestępczą.

Co zrobić żeby jednak zachowywać lub polepszyć kontakty w rodzinie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każda rodzina będzie działać jeśli w grę wchodzą używki oraz używanie siły fizycznej. W takim przypadku najlepiej wykorzystać środki prawne lub poprosić kogoś o pomoc. Rodziny patologicznej nie da się uratować, jeśli wszyscy członkowie tego nie chcą.

Mówiąc o normalnej rodzinie, lecz z problemami to jest kilka sposobów na polepszenie sytuacji. Będąc rodzicem staraj się okazywać jak najwięcej czułości reszcie członków rodziny, unikaj silnych, agresywnych konfliktów, dbaj o wspólny czas. Dzieci nie powinny natomiast kłamać i unikać rodziców. W rodzinie to jednak rodzice grają największą rolę, ponieważ to oni przekazują odpowiednie wzorce dla swojego potomstwa.

Bądźmy wyrozumiali i uważajmy na słowa. Pamiętajmy, że pieniądze nie są fundamentem naszego życia w takim stopniu jak rodzina. Budujmy wspólne zaufanie, zwłaszcza poprzez obowiązki i zasady, które nie powinny być nader luźne lecz również nie za surowe.

Uczmy dzieci tolerancji i kultury osobistej, ponieważ dobre postępowanie i prawidłowe wychowanie będzie pomocne w ich dorosłym życiu.

Akceptujmy odmienność, nawet jeśli ciężko nam jest to przyswoić. Rodzina to rodzina, nie można odrzucić kogoś ze względu na inne poglądy polityczne, wiarę czy orientację. Mamy siebie wspierać ponad wszystko i próbować pomagać sobie w każdym momencie naszego życia, nie tylko w tych „wygodnych”.