Pokrzywa to jedna z tych roślin, która ma wiele właściwości prozdrowotnych, lecz nikt nie chce mieć z nią styczności. Przynajmniej gdy jest w formie surowej, czyli kiedy jej ukłucie boli najbardziej. Czy możemy uznać, że pokrzywa to źródło zdrowia, czy jednak uparcie będziemy trzymać się stwierdzenia, że mimo wszystko jest ona tylko kolejnym chwastem zajmującym miejsce naszych pięknych róż.

Czym jest pokrzywa?

 Pokrzywa jest gatunkiem rośliny z rodziny pokrzywowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej, a zawleczona została także na inne obszary i kontynenty. Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach oraz bardzo często, jako gatunek synantropijny, na żyznych siedliskach ruderalnych.

Pokrzywa zwyczajna jest użytkowana na wiele sposobów – jest rośliną leczniczą i kosmetyczną, jadalną i paszową, dostarcza także włókien, barwnika i jest użytkowana w ogrodnictwie. Z powodu obecności kłująco-parzących włosków powoduje bolesne podrażnienia skóry ludzi i zwierząt.

Jakie ma właściwości?

Pokrzywa przede wszystkim bogata jest w różne witaminy. Dzięki dostarczanej przez pokrzywę witaminie C, nasz organizm zyskuje naturalną odporność, łatwiej jest nam usuwać nadmiar wody z ciała, a także witamina C stymuluje metabolizm, co z kolei przekłada się na lepsze trawienie. Kolejną witaminą, jaką posiada pokrzywa jest witamina K, która pomaga nam z gojeniem ran, krzepliwością oraz odpowiednią mineralizację kości. Pokrzywa posiada również różne związki, dzięki którym łatwiej nam walczyć z infekcjami.  Do tego zestawu należy dodać również składniki mineralne, przede wszystkim krzem, żelazo, jod, fosfor, magnez, potas i wapń.

  1. Pokrzywa ma właściwości przeciwbólowe,
  2. Pomaga ona przy anemii,
  3. Jest ekstraktem dla urody,
  4. Pomaga z problemami z pęcherzem i jest moczopędna,
  5. Występuje w wielu lekach, np. na wątrobę, trzustkę, nerki, przeciwkrwotocznych, kuracji oczyszczających, preparatach regulujących poziom cukru we krwi,
  6. Może urozmaicać naszą dietę,
  7. Pomaga zachować odpowiednią kondycję skóry,

Pokrzywa to nie chwast. Nie powinniśmy ich wyrywać, nawet jeśli zajmują zbyt dużo miejsca w naszym ogródku. Są one potrzebne do utrzymania zdrowia w naszym organizmie i warto kupować jak najwięcej produktów, które pochodzą z pokrzyw lub są w nie wzbogacone.