Mamy już grudzień za tym idzie pieczenie pierniczków i ich dekorowanie. W szkołach dzieci dekorują, a nawet pieczą wspólnie. Szkoła podstawowa nr 5 w Ostrołęce od kilku lat organizuje akcję społeczną ,,Piernik za Uśmiech”. Uczniowie wraz z opiekunami dzień przed wigilią wyruszają w miasto rozdać wcześniej upieczone i udekorowane pierniczki. Osoby by dostać pierniczka muszą się Uśmiechnąć. Pierniczki są gotowe do zawieszenia na choinkę.

Jeśli macie ochotę sami upiec dla siebie czy bliskich pierniczki by zawisły na choince. Poniżej przedstawiamy przepis na pyszne pierniczki. Pierniczki świąteczne z tego przepisu przechowuje się jak kruche ciasteczka, tzn. czekamy aż ostygną, przekładamy do słoika lub puszki, czekamy na święta. Pierniki będą tak samo dobre zrobione dzień przed Bożym Narodzeniem, jak zrobione miesiąc wcześniej. Z podanych proporcji wychodzi ok. 10-12 dużych blach. Pamiętajmy że pierniki urosną jeszcze podczas pieczenia.

Składniki na pierniczki:
  • 1 kg mąki
  • 1 szklanka cukru
  • 50 g przyprawy do piernika
  • 2,5 łyżeczki sody
  • 250 g miodu
  • 1 kostka margaryny (można zastąpić 250 g masła)
  • 4 jajka

Wszystkie suche składniki mieszamy w dużej misce. Margarynę roztapiamy na małym ogniu razem z miodem i odstawiamy do ostygnięcia. Kiedy margaryna i miód nie są już gorące wrzucamy do środka jajka i dokładnie mieszamy. Łączymy suche i mokre składniki. Ciasto na pierniczki wyrabiamy rękami lub w stojącym mikserze. Gotowe ciasto wałkujemy na grubość kilku milimetrów, podsypując w razie potrzeby mąką. Ciasto można rozwałkować również wykorzystując dwa arkusze papieru do pieczenia, dzięki temu nie trzeba dodawać zbyt dużo mąki. Im więcej dodamy do ciasta mąki, tym trudniej będzie nam je rozwałkować, a upieczone pierniczki wyjdą twarde i zbite. Nastawiamy piekarnik na temperaturę 200 stopni. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy na nią wykrojone foremkami ciasteczka. Pierniczki pieczemy około 5 – 7 min aż będą rumiane. Warto mieć je na oku – im cieniej rozwałkujemy ciasto na pierniczki, tym szybciej się upieką. Gotowe pierniczki możemy dodatkowo polukrować lukrem i udekorować.

Jeśli chcemy by pierniki zawisły to dziurki robimy słomką zanim je zaczniemy piec.