Orangutany to jedne z tych zwierząt, które niesamowicie fascynują, ale są zagrożone wyginięciem. Na Ziemi mamy wiele takich gatunków. Do niedawna takim gatunkiem były nosorożce białe północne, które niestety już wyginęły. Działalność człowieka działa niekorzystnie na faunę i florę naszej planety. Teraz przed takim zagrożeniem stoją orangutany.

Orangutan to jeden z największych przedstawicieli naczelnych, opisany po raz pierwszy w 1760 roku przez szwedzkiego przyrodnika Karol Linneusza. Orangutany są zwierzętami długowiecznymi, na wolności żyją około 45-60 lat. Zwierzęta te prowadzą nadrzewny tryb życia, aby w ten sposób uniknąć ataków ze strony tygrysów. Nawet noce spędzają na drzewach w przygotowywanych samodzielnie (każdego dnia od nowa) specjalnych gniazdach z gałęzi. Orangutany są największymi zwierzętami nadrzewnymi, więc poruszanie się po drzewach przy tak dużej masie ciała stanowi nie lada wyzwanie. Orangutany należą do najinteligentniejszych wśród wszystkich naczelnych. Podobnie jak inni przedstawiciele rodziny człowiekowatych mają wysokie zdolności poznawcze, zdolność rozumowania przyczynowo – skutkowego, planowania, rozpoznawania swojego odbicia w lustrze, zamiany ról, zamierzonego oszustwa i używania protojęzyka.

Dlaczego więc orangutanom grozi wyginięcie?

Jedną z najważniejszych przyczyn wymierania tych zwierząt jest rozwój przemysłu papierniczego oraz spożywczego, który pozyskuje olej palmowy. Wycinane są wtedy lasy tropikalne, dom dla orangutanów, które szukając schronienia często naruszają plantację i są brutalnie odstrzeliwane. Do innych przyczyn zmniejszenia się liczby populacji orangutanów należą konflikty zbrojne, kłusownictwo, zabieranie małych orangutanów, by stawały się zwierzętami domowymi. Kolejnym ważnym czynnikiem, który znacząco wpływa na spadek liczebności populacji tych zwierząt są wielkie pożary lasów, które ze względu na zmieniający się klimat i przekształcenia środowiska w ostatnich latach pojawiają się coraz częściej, niosąc za sobą przykre konsekwencje.

Jak pomóc orangutanom?

Jest wiele specjalnych programów do pomocy orangutanom, na które można wpłacać pieniądze lub samemu włączyć się charytatywnie jako wolontariusz. Jednak jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy lub masz inne obowiązki, to najlepszą pomocą będzie po prostu do edukowanie się w tym temacie, szerzenie problemów przez media społecznościowe oraz zaprzestanie kupowania produktów z olejkiem palmowym, np. nadmierne kupowanie świeczek, których jednym z głównych składników jest właśnie olejek.

Warto zainteresować się tym problemem, ponieważ jako ludzie mamy obowiązek ratowania planety, którą tak wyniszczyliśmy. Nie możemy dopuścić, by tak inteligentne stworzenia jak orangutany wyginęły!