Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się intensywnie do obsługi elektronicznych wniosków o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus, o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) oraz o świadczenie żłobkowe.

dzieci3

16 grudnia 2021 r. w siedzibie resortu rodziny i polityki społecznej odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu Rodzina 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wyjaśniła, że osoby składające wnioski od 2022 r. mogą liczyć na wsparcie w placówkach ZUS. Zakład zapewni dostęp do komputera, a pracownik ZUS pomoże założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i w razie potrzeby wypełnić wniosek.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie obsługiwał wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus na okres świadczeniowy obowiązujący do 31 maja 2022 r. (wnioski o świadczenie dot. dzieci urodzonych od 1 stycznia 2022 r. a także dzieci urodzone przed 2022 r., jeśli wniosek nie został wcześniej złożony).

Od 1 lutego 2022 r. ZUS będzie obsługiwał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ na kolejny okres świadczeniowy – od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

O Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym mówiła podczas konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. „To jest kolejne wielkie wsparcie rodzin, które przede wszystkim ma przyczynić się do zmiany sytuacji demograficznej. To wzmocnienie opieki nad dziećmi do lat 3” – podkreśliła minister Maląg. Dodała, że według szacunków resortu w pierwszym roku ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. rodzin.

Od kwietnia 2022 r. osoby, które ze względu na swoją sytuację, nie będą mogły ubiegać się o wsparcie w ramach RKO, a mają dziecko, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego, opiekuna dziennego, będą mogły wnioskować o dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci. Dofinansowanie to będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko.

Źródło: ZUS