Muzeum Żołnierzy Wyklętych weźmie udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Księgarń 2023”, w piątek 13 października. W programie ciekawe warsztaty, koncert, spotkanie autorskie i turniej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W piątek 13 października muzealna księgarnia, w której znaleźć można wiele pozycji poświęconych historii Polski, czynna będzie w porze wieczornej – w godz. 18.00 – 22.00.

Ponadto Muzeum zaprasza na kilka wydarzeń specjalnie przygotowanych na „Noc Księgarń 2023”.

Odbędą się spotkanie z autorem publikacji o podziemiu antykomunistycznym Mariuszem Soleckim, koncert Studia Piosenki Metro Ostrołęka, Turniej gry planszowej „Miś Wojtek”, a także warsztaty rysowania komiksów dla młodszych oraz warsztaty linorytnicze.

Noc Księgarń 2023
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
piątek 13 października, godz. 18.00 – 22.00
18.00 – spotkanie z Mariuszem Soleckim „Jak niszczono Wyklętych w filmie i literaturze”
  • czas trwania: ok. 90 minut
  • kawiarnia Partyzancka

Przedstawiali Żołnierzy Wyklętych z najgorszej strony – czarna lista pisarzy i reżyserów w prelekcji multimedialnej Mariusza Soleckiego, autora dylogii o antykomunistycznych partyzantach w kulturze.

Mariusz Solecki – autor dylogii o wizerunkach antykomunistycznych partyzantów w kulturze („Literackie portrety żołnierzy wyklętych. Esej o literaturze polskiej lat 1948–2010”, „Filmowe portrety żołnierzy wyklętych (1947–2017)”), pierwszej i jak dotąd jedynej antologii wierszy o żołnierzach wyklętych „Płaszcz chwały”. Solecki to też współpracownik kwartalnika „Wyklęci”, a z zawodu nauczyciel języka polskiego w VIII LO w Katowicach.

20.00 – koncert Studia Piosenki Metro Ostrołęka
„Muzyczny wehikuł czasu: polskie przeboje lat 60.-80.”
  • czas trwania: około 60 minut
  • kawiarnia Partyzancka

Ponadto od godz. 18.00:
Warsztaty rysowania komiksu z Hubertem Ronkiem,
autorem rysunków do „Wojennej Odysei Antka Srebrnego”
  • dla dzieci w wieku 7-10 lat
  • zapisy telefoniczne 510 139 061 bądź w kasie Muzeum
  • czas trwania: około 90 minut
  • 18.00 – 19.30 – grupa I
    19.30 – 21.00 – grupa II
  • sala kinowa

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać nietypowy zawód twórcy komiksowego. Autor w przystępny i ciekawy sposób opowie o komiksie, procesie jego tworzenia, odpowie na pytanie dlaczego warto czytać komiksy.

Pod okiem Huberta Ronka uczestnicy postawią pierwsze kroki (a właściwie kreski) na twórczej komiksowej ścieżce, projektując bohatera swojego komiksu.

Hubert Ronek – twórca komiksów, rysownik i scenarzysta. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, obecnie mieszka i tworzy w Lublinie.

W swoim dorobku ma tysiące plansz komiksowych i rysunków, publikacje w albumach, antologiach, podręcznikach, magazynach i prasie (głównie dla młodszych czytelników, np. „Kumpel”, „Victor Junior”, czy „Hop i Siup”).

Rysownik znanych ogólnopolskich programów edukacyjnych, np. „Szkoła bez przemocy” pod patronatem Prezydenta RP, komiksu”Sieci@ki” Fundacji Dzieci Niczyje, czy komiksu „SuperMOC POMAGANIA” pod Patronatem Pierwszej Damy.

Obecnie rysownik dwóch serii historyczno-przygodowych: „Wojenna odyseja Antka Srebrnego” oraz „Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic”. Równolegle tworzy autorską serię „W.E.” dla starszych czytelników.

komiks-ronek-4
komiks-ronek-2

Źródło: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce