W myśl zmian w JPK, jakie wejdą w życie 1 października, wielu podatników zobowiązanych będzie do oznaczania wystawianych faktur dodatkowymi kodami GTU. Obowiązek ten nie będzie jednak dotyczył każdej sprzedaży.

Zmiany w pliku JPK_VAT zbliżają się wielkimi krokami. Choć do 1 października zostało już tylko kilka dni, wiele przedsiębiorców nadal ma wątpliwości, jakim kodem GTU oznaczać wystawiane faktury.

Istota zmian w JPK_VAT, jakie wejdą w życie 1 października

Istotą zmian dotyczących pliku JPK, jakie zaczną obowiązywać już od 1 października, jest m.in. pojawienie się nowego obowiązku oznaczania każdej faktury sprzedażowej, specjalnymi kodami GTU – pod warunkiem, że sprzedaż ta mieści się w grupach ryzyka wyznaczonych przez Ministerstwo Finansów.

Nowe kody GTU – jakie grupy sprzedaży będą objęte nowym obowiązkiem?

Począwszy od 1 października klasyfikowanie nowych transakcji odbywać się będzie według nowych 13 grup. Jak twierdzi Ministerstwo – wytypowane grupy podzielone zostały według grup ryzyka podatkowego oraz co kluczowe – możliwości wystąpienia nadużyć w rozliczeniach podatkowych. Oznacza to, że nowy podział nie będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców, lecz wyłącznie tych z branż znajdujących się w grupie ryzyka.

Grupami objętymi nowym obowiązkiem raportowania od 1 października będą:

OPIS GRUPY (W TEN SPOSÓB WSKAZAĆ TRANSAKCJĘ W JPK)RODZAJ TRANSAKCJI OBJĘTYCH GRUPOWANIEM
GTU_01Dostawa napojów alkoholowych – alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.
GTU_02Dostawa towarów, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy.
GTU_03Dostawa oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99, olejów smarowych o kodzie CN 2710 20 90, preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją.
GTU_04Dostawa wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.
GTU_05Dostawa odpadów – wyłącznie określonych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy.
GTU_06Dostawa urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich, wyłącznie określonych w poz. 7-9, 59-63, 65, 66, 69 i 94-96 załącznika nr 15 do ustawy.
GTU_07Dostawa pojazdów oraz części samochodowych o kodach wyłącznie CN 8701 – 8708 oraz CN 8708 10.
GTU_08Dostawa metali szlachetnych oraz nieszlachetnych – wyłącznie określonych w poz. 1-3 załącznika nr 12 do ustawy oraz w poz. 12-25, 33-40, 45, 46, 56 i 78 załącznika nr 15 do ustawy.
GTU_09Dostawa leków oraz wyrobów medycznych – produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.).
GTU_10Dostawa budynków, budowli i gruntów.
GTU_11Świadczenie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1201 i 2538 oraz z 2019 r. poz. 730, 1501 i 1532).
GTU_12Świadczenie usług o charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.
GTU_13Świadczenie usług transportowych i gospodarki magazynowej – Sekcja H PKWiU 2015 symbol ex 49.4, ex 52.1.

Ministerstwo zwraca jednak uwagę, że ,,Oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług nie dotyczą zbiorczych informacji o sprzedaży ewidencjonowanej przy użyciu kasy rejestrującej oraz zbiorczych informacji o sprzedaży nieudokumentowanej fakturami oraz nieobjętej obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. Oznaczeń dostaw towarów i świadczenia usług nie należy stosować także do transakcji zakupu skutkujących pojawieniem się podatku należnego (np. WNT, import usług)”.

Nowe oznaczenie GTU – stosować, czy nie?

Niestety odpowiedzi na to pytanie udzielić sobie może wyłącznie przedsiębiorca. Zgodnie bowiem z przepisami prawa, to na nim spoczywa odpowiedzialność dokonania oceny, czy sprzedawana usługa lub towar znajduje się w wykazie usług oraz towarów wrażliwych.

Warto przy tym zaznaczyć, że obowiązkiem dodatkowego oznaczenia kodem GTU objęte są wszystkie faktury wykazujące towary/usługi z grupy ryzyka. Nie ma przy tym znaczenia, czy wśród wszystkich wykazanych na fakturze towarów tylko jedna z pozycji obejmuje towar/usługę z grupy ryzyka, czy więcej. Każda taka faktura, choćby zawierała wyłącznie jeden towar z grupy ryzyka, musi zostać dodatkowo oznaczona nowym kodem GTU.  

Kody GTU bezpośrednio na fakturze pomocą dla księgowości

Choć powszechnie informuje się o obowiązku oznaczania faktur kodami GTU, to przepisy prawa wprost nie nakładają takiego obowiązku na przedsiębiorców. Przedsiębiorca zobowiązany jest jedynie do oznaczenia faktury sprzedaży bezpośrednio w pliku JPK_V7. Czy zatem przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów i usług z grupy ryzyka, powinni bezwzględnie oznaczać faktury nowymi kodami GTU? Z pewnością taka czynność nie będzie stanowiła problemu dla urzędu skarbowego, w trakcie ewentualnej kontroli. Z drugiej strony może stanowić spore ułatwienie pracy biur rachunkowych i księgowości. Ze względu na brak dogłębnej wiedzy dotyczącej specyfiki sprzedawanych towarów i usług przez obsługiwanych przedsiębiorców, prawidłowe wytypowanie kodu GTU przez biuro rachunkowe może być bardzo utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa, w celu wyeliminowania ewentualnej pomyłki, warto samodzielnie opisywać faktury sprzedażowe nowymi kodami GTU.  

Źródło: pit.pl