Jeśli w CEiDG zarejestrowałeś działalność gospodarczą to będziesz załował. Dlaczego? Bo za gaz zapłacisz jak firma – 4 razy więcej, firma dostarczająca gaz może potraktować cię jak firmę. I nie policzy za gaz jak dla domu (czyli o połowę drożej), ale zażąda ceny nawet czterokrotnie wyższej.

Taka sytuacja spotkała jednego naszych czytelników, pana Jana Nowak. Jego jednoosobowa działalność gospodarcza zarejestrowana jest w mieszkaniu. To popularna praktyka, bo większość drobnych przedsiębiorców nie potrzebuje osobnego biura czy miejsca do prowadzenia działalności. W domu trzyma się dokumenty, pracuje etc. Jednocześnie nie zmienia to praktycznie nic w kosztach utrzymania mieszkania – może zużywa się nieco więcej wody, produkuje nieco więcej śmieci. Ale ciągle jest to mieszkanie.

Tymczasem wprowadzane właśnie podwyżki cen gazu mogą mocno uderzyć w takie jednoosobowe działalności. O ile podwyżka dla odbiorców indywidualnych jest regulowana i sięga na ogół 50-60 proc., o tyle wzrost cen dla firm jest o wiele większy.

Firma i instytucja płaci więcej

Podwyżka dla firm i instytucji jest o wiele większa. Świetnie widać to na przykładzie Warszawy, w której drastyczne podwyżki dostały miejskie placówki. Stolica mocno nagłaśnia to, co dotyka firmy – ale i spółdzielnie mieszkaniowe, szpitale i inne instytucje.”Podwyżka cen gazu na 2022 rok ma wynieść około 54 procent?

A co powiecie na podwyżkę 815 procent? Nasza miejska przychodnia zdrowia w 2021 roku płaciła 112 tysięcy złotych rocznie. W 2022 ma płacić 880 tysięcy” – pisze na Twitterze zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

Okazuje się, że w poważne tarapaty mogą też wpaść jednoosobowe działalności, które firmy dostarczające gaz traktują jak pełnoprawne firmy. Dowiedzieliśmy się z korespondencji e-mail z operatorem dostarczającym gaz, że jeśli jednoosobowa działalność nie złoży odpowiedniego oświadczenia albo jeśli dostawca uzna je za niewystarczające, jego opłata za gaz wzrośnie czterokrotnie.