W sobotę 18 marca odbędzie się V edycja Maratonu Strzeleckiego. Poświęcona jest ona mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze”. Udział w zawodach jest bezpłatny. Zawodnicy zmierzą się w dwóch konkurencjach w muzealnej strzelnicy cyfrowej, strzelać będą z repliki pistoletu Glock.

Zgłaszać można się do czwartku 16.03.2023 r. do godz. 17.30 bądź do wyczerpania limitu miejsc. Udział jest bezpłatny.

Zgłoszenia

W zawodach mogą wziąć udział osoby powyżej 13. roku życia. Zgłosić się można osobiście w kasie/księgarni muzeum (budynek C) bądź telefonicznie, dzwoniąc pod numer 510 139 061. Limit uczestników wynosi 100 osób.

Wcześniej należy zapoznać się z regulaminem imprezy:

REGULAMIN V EDYCJI MARATONU STRZELECKIEGOPobierz

Maraton Strzelecki zakończy się w czerwcu 2023 roku (łącznie odbędzie się więc VIII edycji). Zwycięzca całego Maratonu otrzyma szablę polską kawaleryjską „Ludwikówkę”.

Klasyfikacja ogólna Maraton Strzelecki

Partnerami zawodów są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Każda z edycji odbywa się ku pamięci jednego z bohaterów podziemia antykomunistycznego. V poświęcona jest mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze”.

7 marca 1949 r. o godz. 19.00 mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” przebranego w niemiecki mundur wyprowadzono na śmierć. Zanim dosięgnęła go kula egzekutora wykrzyknął: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!”. W podziemiach mokotowskiego więzienia został zamordowany strzałem w tył głowy przez „kata Mokotowa” – sierż. Piotra Śmietańskiego.

Brał udział w działaniach mających na celu obronę wysiedlanej przez Niemców ludności Zamojszczyzny. W styczniu 1944 r. mianowano go szefem Kedywu w Inspektoracie Rejonowym AK Lublin-Puławy. Podczas akcji „Burza” w Okręgu AK Lublin jego grupa ochraniała sztab Komendy Okręgu, który pozostał w konspiracji po wkroczeniu na Lubelszczyznę wojsk sowieckich. Do lipca wykonał prawie 80 akcji przeciwko Niemcom.