Każda epoka rozwinęła swoje własne choroby cywilizacyjne. Wraz ze zmianą społeczeństwa, pojawiają się nowe problemy zdrowotne. Mianem choroby cywilizacyjnej są właśnie choroby społeczne, których źródłem nie jest zakażenie a szybki rozwój cywilizacji. Dla wielu ludzi pojęcie choroby cywilizacyjnej jest niejasne, niezrozumiałe, a jednak owe choroby są tak powszechne, że dotykają praktycznie już nas wszystkich.

Przyczyny występowania chorób cywilizacyjnych

  1. Mała lub znikoma aktywność fizyczna,
  2. Nieodpowiednia dieta,
  3. Nadużywanie używek, w tym kawy,
  4. Brak odpoczynku,
  5. Nadmiar stresu i nerwów,
  6. Zanieczyszczenie środowiska,

Z jakimi chorobami cywilizacyjnymi mierzymy się dzisiaj?

  1. Cukrzyca,
  2. Otyłość,
  3. Depresja,
  4. Zaburzenia psychiczne,
  5. Zaburzenia społeczne,
  6. Zaburzenia lękowe,
  7. Anoreksja,
  8. Alkoholizm,
  9. Narkomania,
  10. Choroby układu krążenia,
  11. Choroby układu oddechowego,
  12. Nowotwory,
  13. Insulinooporność,
  14. Próchnica,
  15. Pracoholizm,
  16. Alergie pokarmowe,
  17. Astma,
  18. Choroby pamięci, np. demencja i Alzheimer,
  19. Udary,
  20. Choroby serca,

Czy można im zapobiec?

Nie wszystkim chorobom można zapobiec. Oczywiście, można złagodzić objawy niektórych chorób cywilizacyjnych takich jak np. Alzheimer. Są jednak czynniki, które uodporniają nasze organizmy na większość z tych chorób.

Po pierwsze – zmiana stylu życia. Nie powinniśmy prowadzić trybu siedzącego, a właśnie jak najwięcej się ruszać. Ważna jest w tym przypadku również odpowiednia, zbilansowana dieta, bogata w minerały oraz witaminy. Powinniśmy również pozbyć się używek z naszej codzienności.

Po drugie – warto wykonywać często badania, które mogłyby wykazać nam jakieś nieprawidłowości, o które trzeba zadbać natychmiastowo.

Po trzecie – unikajmy stresujących sytuacji, które mogą tylko niekorzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Stres jest czynnikiem, który wywołuje wiele chorób, w tym np. zawał serca. Jeśli znajdujemy się w nieodpowiednim środowisku przyjaciół, warto ich odciąć.

Po czwarte – odpowiednia ilość snu oraz odpoczynku to bardzo ważny faktor w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Wielu z nas nie wysypia się odpowiednio, przez co nasz wiecznie zmęczony organizm narażony jest na choroby. Odpoczynek również jest ważny, zwłaszcza po ciężkim dniu. Może być siedzący, lecz powinniśmy wplątać w niego przynajmniej godzinę wysiłku fizycznego.