Sen – stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch.

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych naszego ciała. Każdy człowiek aby poprawnie funkcjonować musi przejść w ten stan na kilka godzin, aby odzyskać siły. Wielu z nas jednak lekceważy ważność snu i często sami siebie sabotażujemy. Nieodpowiednia ilość i jakość snu może prowadzić do wielu nieprzyjemnych skutków.

Dlaczego sen jest ważny?

Po pierwsze – brak odpowiedniej długości i jakości snu ma destrukcyjny wpływ na zdrowie każdego z nas. Bez snu nie odpoczniemy i nie będziemy gotowi na czekające nas obowiązki i zadania. Brak relaksu i odpoczynku może skutkować roztargnieniem w ciągu dnia.

Po drugie – dzięki regularnemu snu zwiększa się zdolność naszego mózgu do koncentracji i przyswajania informacji, czyli do zapamiętywania. Jesteśmy wtedy bardziej kreatywni i lepiej dajemy sobie radę ze stresem oraz rozwiązywaniem problemów.

Po trzecie – bez snu nie potrafimy kontrolować naszego ciała, naszych emocji, stajemy się agresywni, mogą występować u nas różne problemy zdrowotne.

Po czwarte – sen pomaga utrzymać prawidłową pracę naszych organów i reguluje nasz metabolizm.

Po piąte – bez odpowiedniej ilości i jakości snu stajemy się nerwowi, wzrasta poziom kortyzolu w naszym organizmie.

Odpowiednia ilość i jakość snu

Dlaczego odpowiednia ilość i jakość snu jest taka ważna? Ponieważ każdy z nas potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania. Jaka więc jest odpowiednia ilość snu?

Dorosły człowiek potrzebuje 7–8 godzin snu. Ogromny wpływ na długość snu ma wiek. Noworodki przesypiają 2/3 dnia i potrzebują go znacznie więcej niż człowiek dojrzewający alby dorosły.

Ilość snu jest jednak również kwestią indywidualną.

Rekomendowana długość snu
wiekzalecana ilość snu na dobę (godz.)dopuszczalna ilość snu na dobę
noworodek0-3 m-ce14-1711-19
niemowlę4-11 m-cy12-1510-18
małe dziecko1-2 lata11-149-16
przedszkolak3-5 lat10-138-14
dziecko w wieku szkolnym6-13 lat9-117-12
nastolatek14-17 lat8-107-11
młody dorosły18-25 lat7-96-11
dorosły26-64 lata7-96-10
osoba starsza+65 lat7-85-9

Problemy i choroby związane z brakiem snu

  1. Nadwaga,
  2. Przewlekłe bóle głowy,
  3. Nadciśnienie,
  4. Może przyczynić się do cukrzycy i insulinooporności,
  5. Depresja,
  6. Problemy z układem krążenia,
  7. Zmęczenie oczu,
  8. Upośledzenie aktywności układu immunologicznego,
  9. Utrudnione skupienie uwagi,
  10. Zaburzenia nastroju,
  11. Spowolnienie reakcji
  12. Spadek motywacji i ambicji,
  13. Maleje libido,
  14. Reumatyzm,

Jak poprawić jakość snu ?

Aby poprawić naszą jakość snu, najważniejsze jest sprawdzenie naszego zapotrzebowania. Widząc, że potrzebujemy osiem godzin snu, przechodzimy do drugiego kroku, czyli planowania kiedy położymy się do łóżka. Jeśli mamy rano do pracy/szkoły musimy uwzględnić, o której mamy wstać i dopiero wtedy położyć się o odpowiedniej porze. Mitem jest to, że trzeba kłaść się jak najwcześniej. Najważniejsze jest to, żeby liczba godzin snu się zgadzała każdego dnia i wtedy będziemy mieć regularny sen.

Kolejnym ważnym krokiem jest wyparcie złych nawyków. Nie powinno się zabierać pracy do łóżka, które ma być kojarzone jako miejsce relaksu, nie stresu. Powinniśmy również porzucić rytuał przeglądania mediów społecznościowych. Telefon bardzo rozprasza nas mózg, przez co możemy wpaść w bezsenność lub inne problemy związane ze spaniem.

 W dzień nie ucinaj sobie drzemki. Warto przeczekać, aby potem nie napotkać żadnych problemów z zaśnięciem. Drzemki rozregulowują twój zegar biologiczny i mogą doprowadzić do bezsenności.

Jedzenie i picie przed snem to kolejny powód, dlaczego się nie wysypiasz lub nie możesz zasnąć w nocy. Należy unikać pokarmów i płynów (oprócz wody), które mogły by tylko rozproszyć twój organizm i odgonić od upragnionego relaksu.

Jeśli jednak masz zdrowy tryb życia, a nadal masz problemy ze snem, to koniecznie udaj się do specjalisty.