Pszczoły to jedne z najbardziej znaczących owadów naszego ekosystemu. To one napędzają procesy w przyrodzie i dzięki nim wszystko funkcjonuje prawidłowo.

Pszczoły to rodzaj owadów błonkoskrzydłych należących do rodziny pszczołowatych.  Ich pożywieniem są pyłki kwiatowe, spadź i nektar. Do produktów pszczół miodnych należą: miód, wosk, mleczko pszczele, kit pszczeli, jad pszczeli i pierzga. Rój pszczeli składa się z królowej-matki, robotnic oraz trutni.

Tańczące pszczoły

Niezwykłe zjawisko polegające na specjalnym tańcu, który sygnalizuje innym pszczołom znalezienie nowego źródła pokarmu. Ruchy pszczoły sygnalizującej zmieniają się wraz z odległością źródła od ula – im bliżej to pszczoła zatacza koło wokół ula. Ze zmianą odległości na dalszą, pszczoła zmienia swoje ruchy na linie, która przypomina półksiężyc. Gdy jednak źródło jest dość daleko od miejsca zamieszkania pszczół, ruchy zmieniają się w ósemki. Znaczenie mają również kąty jakie pszczoła sygnalizująca wykonuje podczas swojego tańca – mają za zadanie przekazać informacje dla innych pszczół o położeniu źródła w stosunku do słońca. Jak wiadomo pszczoły nie wyruszają poza ul w ciągu wieczoru i nocy.

Funkcja pszczół
  • Pszczoły produkują miód, który ma wiele właściwości.
  • Pszczoły zapylają około 80% roślin,
  • Przenosząc pyłek zwiększają jakość i ilość plonów,
  • Bez pszczół rozwój roślin nie jest możliwy,

Miód

Jest to słodki produkt wytwarzany przez pszczoły. Miód ma różne właściwości. Wspiera on naszą odporność na wiele sposobów.

Po pierwsze, miód ma silne cechy antybiotyczne. Znajduje on zastosowanie jako lek uzupełniający dla wielu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Miód ma właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwzakrzepowe oraz przeciwnowotworowe. Używanie miodu zamiast cukru przynosi dobre korzyści dla naszego organizmu – wspomaga odchudzanie, poprawia funkcjonowanie wątroby oraz przyśpiesza przyswajanie magnezu i wapnia. Do głównych właściwości medycznych zaliczamy: przyśpieszenie się gojenia, polepszenie jakości snu, obniżenie ciśnienia krwi, wspomaganie zmęczenia psychicznego oraz pobudzenie pracy mózgu.

Rodzaje miodu:

  1. spadziowy,
  2. nektarowo-spadziowy,
  3. nawłociowy,
  4. gryczany,
  5. lipowy,
  6. akacjowy,
  7. rzepakowy,
  8. wielokwiatowy,
  9. malinowy,
  10. fasolowy,
  11. faceliowy,
  12. wrzosowy,
  13. gryczany,

Jak chronić pszczoły?

Nie od dzisiaj wiadomo, że populacja pszczół z roku na rok ubywa. Jest to wielkie zagrożenie, ponieważ bez pszczół ludzie nie będą w stanie przetrwać. Jest wiele programów, które wspomagają pszczelarzy w ich pracy. W Polsce, pszczelarze mogą ubiegać się o specjalne dofinansowania na rzecz pasiek. Jeśli chcesz zainwestować w przyszłość naszej planety to wejdź w wybrany fundusz lub program na rzecz ochrony pszczół, który znajdziesz w Internecie.

Jeśli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy lub boisz się, że owe darowizny pieniężne nie pójdą na przeznaczony cel, możesz pomagać w codziennych czynnościach. Najważniejsze jest to aby dbać o środowisko, z którego pszczoły pozyskują pokarm. Da osób, które mają duże pola, warto posadzić specjalne rośliny dla pszczół, jeśli ma się niezagospodarowaną przestrzeń. W przypadkach, gdy zobaczymy pszczołę, nie zabijajmy jej! Pszczoła, która dostała się do naszego samochodu lub mieszkania powinna być usunięta, jeśli mamy taką możliwość.

Jeśli masz pytania dotyczące pomocy pszczołom, albo związane z pszczelarstwem zawsze możesz zwrócić się do związków pszczelarzy.

Ostrołęcki związek pszczelarzy: Kurpiowsko Mazowiecki Związek Pszczelarzy W Ostrołęce