Nie od dzisiaj wiadomo, że serce to jedno z najważniejszych organów u człowieka. Serce jest potrzebne nam do prawidłowego funkcjonowania, a przede wszystkim do życia.

Serce to centralny narząd układu krwionośnego wielu organizmów. U człowieka serce umiejscowione jest w klatce piersiowej, w śródpiersiu środkowym, wewnątrz worka osierdziowego. Serce ochraniane jest przez mostek, chrząstki żebrowe oraz żebra. Odpowiada ono za pompowanie krwi i jej transport. 

PRZYCZYNY CHORÓB SERCA

Jest wiele różnych przyczyn wywołujących choroby serca, jednak najczęściej pojawiają się jako skutki procesów zachodzących w innych narządach. Oczywiście wiele chorób serca ma naturę już wrodzoną albo genetyczną.

Wyróżniamy takie czynniki jak:

  1. Nieodpowiednia dieta oraz niezdrowy tryb życia,
  2. Brak aktywności fizycznej,
  3. Palenie papierosów oraz innych używek,
  4. Otyłość,
  5. Wiek,
  6. Nadciśnienie,
  7. Nadmierne spożywanie płynów wysokoprocentowych,
  8. Cukrzyca,
  9. Schorzenia autoimmunologiczne,
  10. Stres,
  11. Infekcje wirusowe,

Jakie wyróżniamy choroby serca:

  1. choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa),
  2. zaburzenia rytmu serca (arytmia, tachykardia, bradykardia, migotanie przedsionków),
  3. niewydolność mięśnia sercowego (ostra, przewlekła),
  4. blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego,
  5. zapalenie mięśnia sercowego,
  6. zapalenie osierdzia lub wsierdzia,
  7. wady zastawkowe,
  8. nerwica serca.

Bardzo niebezpieczną chorobą zagrażającą naszemu sercu jest również miażdżyca, zakrzepica czy niedrożność tętnic. Mogą one doprowadzić do zawału mięśnia sercowego, co może skończyć się śmiercią.

Jakie badania wykonać w ramach zdiagnozowania się

Jeśli w ostatnim czasie czujesz, że coś jest nie tak z twoim sercem, to najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty i wykonanie serii badań, które wykluczyłyby lub zdiagnozowałby chorobę serca. Aby dowiedzieć się co nam dolega należy wykonać badania takie jak:  EKG, echokardiografia, badania obrazowe (RTG klatki piersiowej, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, angiografia), gazometria, morfologia krwi, biochemiczne markery sercowe (mioglobina, troponina, CK – MB, hs – CRP).

Jak przeciwdziałać i zapobiegać chorobom serca?

Przede wszystkim – zdrowy tryb życia. Jeśli nie wprowadzisz do swojej rutyny wysiłku fizycznego oraz zbilansowanej diety, to żadne medykamenty oraz lekarstwa nie pomogą ci uniknąć chorób serca. To właśnie zmiana stylu życia jest najważniejszym fundamentem zapobiegawczym. Ważna jest też odpowiednia suplementacja pierwiastków, których nam brakuje. Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków dla prawidłowego funkcjonowania naszego serca, więc to o niego należy najbardziej zadbać. Musimy również pamiętać o kontrolowaniu poziomu naszego cholesterolu, który również jest ściśle powiązany z sercem. Badania co jakiś czas również nie zaszkodzą, a wręcz mogą ułatwić szybsze zdiagnozowanie jakiś nieprawidłowości.