Policjanci z Ostrołęki przypominają, że oszuści często próbują wyłudzić pieniądze posługując się danymi personalnymi innych osób. Zgubiłeś dokument lub został on ci ukradziony? Nie czekaj i jak najszybciej zgłoś jego utratę w banku oraz instytucji, która go wydała.

Jest bardzo ważne, aby w przypadku utraty dokumentu jak najszybciej powiadomić bank oraz instytucję, która wydała dokument o takim zdarzeniu. Oszuści czekają tylko na okazję, aby skorzystać z naszych danych personalnych i wziąć kredyt lub też podpisać umowę na świadczenie innych usług.

Często okazuje się, że po kilku miesiącach faktyczny poszkodowany otrzymuje powiadomienie o prowadzonym w stosunku do niego postępowaniu windykacyjnym ze względu na powstałe zadłużenie, o którym nic nie wie. Zanim sprawa rozwiąże się, może to potrwać kilka miesięcy. Przez ten czas tracimy tylko nerwy. Jak temu zaradzić?

Od kilku lat w Polsce prowadzona jest kampania informacyjna „Dokument zastrzeżony”, którą wspierają policjanci. Pamiętajmy, w przypadku utraty dokumentu tożsamości zastrzeżmy go w swoim banku lub też innym, który przyjmuje zastrzeżenia od osób niebędących jego klientami. Jeżeli do utraty doszło w wyniku kradzieży, należy fakt ten zgłosić także Policji. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu.

Oto zestaw podstawowych dokumentów, które należy zastrzec w przypadku ich utraty:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • prawo jazdy,
  • książeczka wojskowa,
  • książeczka żeglarska,
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pobytu.

Ważne, aby jak najszybciej zgłosić także wszystkie utracone karty płatnicze. Zbliżeniowa technologia PayPass umożliwia przecież w Polsce dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Pamiętajmy! Nie udostępniajmy swoich danych osobowych nieznajomym. Sprawdzajmy z kim mamy do czynienia podczas rozmów telefonicznych. Logujmy się tylko do usług internetowych, które nie budzą wątpliwości, co do wykorzystania uzyskanych informacji o nas.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej dokumentyzastrzeżone.pl. Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w banku.

Źródło: KMP Ostrołęka