Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od regionu – w różny sposób.  Słowiańska bogini zimy i śmierci, a także odrodzenia. Wbrew pozorom nie jest to jedyne imię, które nadano charakterystycznej kukle, wpisującej się w święta słowiańskie. Morena, Mora, Morana, Śmierć i wiele innych podobnych określeń przypisywano słowiańskiej bogini, utożsamianej w dawnych czasach z zimą oraz śmiercią. Symboliczne palenie, bądź też topienie Marzanny, miało zatem swoje uzasadnienie. Tworzona przez ludzi kukła była pewnego rodzaju ofiarą, poświęcenie której miało w pewien sposób przegonić zimę i zapewnić ciepłą, rodzącą życie urodzajną wiosnę. W dzisiejszych czasach mało kto już o tym pamięta. Tradycja topienia Marzanny przypada na 21 marca i obchodzona jest w wielu miejscach w Polsce. Zwyczaj ten nie ma jednak już takiego wydźwięku, jak za czasów naszych przodków.

Sołectwa Szkwa ,,Kurpie na luzie” i stowarzyszenie ,,Projekt Radomir” zapraszają 19 marca 2022r. o godz. 14 na plac wiejski sołectwa Szkwa to wspólne topienie Marzanny. Przywitanie Wiosny z korowodem nad rzeka i ubieranie Marzanny. Zabierzmy pociechy i barwnym korowodem ruszamy utopić Marzannę.

Organizatorzy proszą, aby zabrać ze sobą rzeczy potrzebne do ubierania marzanny: kawałki materiałów lub jakieś ubranie, siano czy słomę, bibułę, szalik czy czapkę, taśmę, marker oraz coś na ognisko.