20 września weszły w życie przepisy, które umożliwiają objęcie pełnym zwolnieniem ze składek ZUS tych przedsiębiorców, którzy wnioskując o zwolnienie, mieli na koncie nadpłatę. Muszą jednak pamiętać o tym, że pieniądze z ZUS otrzymają w momencie, gdy złożą odpowiedni wniosek – i lepiej, żeby zrobili to jak najszybciej. 

Przelew z ZUS dla przedsiębiorców: tak, ale pod jednym warunkiem

Po zamieszaniu z nadpłatami przedsiębiorcy mają powody do zadowolenia. Inicjatywa legislacyjna ZUS skłoniła polityków do uchwalenia przepisów, dzięki którym przedsiębiorcy, którzy wcześniej nie zostali objęci pełnym zwolnieniem ze składek ZUS, teraz mają na to szansę. Dzięki temu mogą liczyć na zwrot składek ZUS dla przedsiębiorców.

Co ważne, ZUS rozpatrzy ich wnioski ponownie z urzędu – co oznacza, że nie muszą wnosić o ponowne rozpatrzenie. Muszą jednak pamiętać o czymś innym. Przelew z ZUS dla przedsiębiorców jest możliwy tylko w momencie, gdy oni sami złożą odpowiedni wniosek. W innym wypadku środki z automatu zostaną zaliczone na poczet przyszłych składek. To oznacza, że przedsiębiorcy odzyskają nadpłatę, ale nie będą mogli tymi środkami fizycznie rozporządzać.

Aby to było możliwe, konieczne jest złożenie wniosku ZUS-EZS-P. Najlepiej, jeśli przedsiębiorcy zrobią to za pośrednictwem platformy PUE ZUS – najlepiej też, by złożyli go jak najszybciej. Aby złożyć wniosek, po zalogowaniu należy przejść do zakładki „Płatnik”, a następnie z panelu po lewej stronie wybrać opcję „usługi” i „katalog usług”. Wzór wniosku najłatwiej wyszukać, wpisując jego oznaczenie (EZS-P). Warto się pospieszyć, bo ZUS zapowiedział, że tuż po 20 września rozpocznie ponowną weryfikację wniosków.

O zwrot nadpłaty można wnioskować w każdej chwili

Przedsiębiorcy powinni przy okazji pamiętać, że jeśli na ich koncie w ZUS powstała nadpłata, to w każdej chwili mogą wnioskować do ZUS o zwrot nienależnie opłaconych składek. Wniosek można złożyć osobiście, listownie, lub elektronicznie (Zakład zachęca do skorzystania z tego ostatniego rozwiązania). Jak przypomina Zakład, po złożeniu wniosku ZUS zwróci przedsiębiorcy nadpłacone środki w ciągu 30 dni od dnia w którym wpłynie do niego uzasadniony wniosek, imienny raport korygujący za ubezpieczonego, którego dotyczy nadpłata oraz deklaracja rozliczeniowa korygująca. Co ciekawe, jeśli ZUS z jakiegoś powodu nie zwróci środków w ciągu 30 dni, zapłaci przedsiębiorcy odsetki – w takiej samej wysokości jak od zaległości podatkowych.

Źródło: bezprawnik.pl