Wiele młodych ludzi decyduje się na podjęcie pracy wakacyjnej. Jest to dla nich jedno z lepszych rozwiązań, ponieważ nabywają nowych doświadczeń oraz umiejętności. Owszem, praca w wakacje ma nie tylko swoje plusy, ale może też zajmować dużo czasu wolnego i pokrzyżować plany wakacyjne, co przez młodzież postrzegane jest jako niedogodność. Dla uczniów wakacje to czas odpoczynku, więc niektórzy nie chcą wiązać się z kolejną odpowiedzialnością, jaką jest praca.

Praca jest sprawdzianem dla młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłość. Uczą się oni podejmowania rozsądnych decyzji oraz tego, że każdy ich wybór niesie za sobą różne konsekwencje. Praca ukazuje wartość pieniądza. Uczniowie, którzy w wakacje podejmują się pracy aby zarobić na swoje wydatki, nabywają szacunku do pieniędzy i zaczynają rozumieć, że aby zdobyć wynagrodzenie muszą nauczyć się ciężkiej pracy. Pomaga im to poprawieniu ich charakteru.

Praca kształtuje. Rozwój to bardzo ważna część naszego życia. Dzięki pracy, młodzi ludzie mogą nabyć nowe doświadczenia oraz spostrzeżenia, które rozszerzają ich światopogląd oraz perspektywy.

Praca to przygoda, której nie zapomnisz do końca swojego życia. Otwiera cię ona na nowe możliwości oraz na nowe znajomości. Nowe środowisko to miła odmiana od trywialnej codzienności. Warto podjąć się jakiegokolwiek zajęcia, aby nie siedzieć bezcelowo w domu przez całe wakacje.

[booking_product_helper shortname=”bookingwyszukiwarka”]

Warto pamiętać, że każda praca wakacyjna to inwestycja na przyszłość, dająca rozwój naszej późniejszej kariery.

Najpopularniejsze prace wakacyjne:

  • rozdawanie ulotek, gazetek, magazynów,
  • punkty gastronomiczne – restauracje, kawiarnie, lodziarnie,
  • magazyny,
  • zbieranie owoców i warzyw,
  • prace rolnicze,
  • prace opiekuńcze nad dziećmi bądź zwierzętami,
  • stragany,
  • dowozy,
  • lekkie prace biurowe (segregowanie dokumentów, porządkowanie dokumentacji),
  • sprzątanie budynków i domów,

Uregulowania prawne dotyczące pracy w wakacje:

Aby osoba młodociana mogła przystąpić do pracy wakacyjnej musi spełnić pełne warunki, które sprawią, że owa praca będzie legalna i na mocy prawnej. Przede wszystkich taki pracownik musi mieć zaświadczenie lekarskie o sprawności fizycznej i psychicznej do wykonywania pracy. Pracownik młodociany musi mieć skończone gimnazjum lub 8 klas szkoły podstawowej. Praca wakacyjna staje się legalna przez podpisanie umowy o pracę.

Pracownik młodociany nie może wykonywać prac ciężkich, takich które zagrażały by jego zdrowiu lub życiu. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie swojemu pracownikowi odpowiednich warunków do pracy oraz bezpieczeństwo.

Warto wspomnieć, że pracownik, który podejmuje się pracy w czasie wakacji szkolnych, pracuje krócej niż osoba zatrudniona na stałe. Taki pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków w nocy ani nadprogramowo.

Oczywiście regulacje prawne dotyczące pracy zmieniają się wraz z wiekiem osoby pracującej. Osoba przed 16 rokiem życia może podjąć się zatrudnienia tylko i wyłącznie za zgodą rodzica i zezwoleniem Państwowej Inspekcji Pracy.

Jednym chyba z najważniejszych praw jest wynagrodzenie, które przysługuje każdemu pracownikowi.

Jeśli pracodawca łamie którekolwiek z tych regulacji prawnych to popełnia wykroczenie, które może zostać rozwiązane za porozumieniem obu stron lub na drodze sądowej.

Praca wakacyjna to bardzo ważne zagadnienie, które jednak często sprawia masę problemów. Wielu młodych ludzi nie zna swoich praw, przez co mogą zostać poszkodowani. Praca ma ukazać nam nasze silne strony oraz słabości. Nabywając nowych umiejętności, stajemy się silniejsi i dojrzalsi. Warto jest podjąć się nawet najprostszego zajęcia, aby zdobyć doświadczenie, które pomoże nam w przyszłej karierze.