Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat — przekazał pałac Buckingham w czwartek w oficjalnym oświadczeniu. Nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej został Karol, najstarszy syn monarchini. Monarchini miała czworo dzieci, ośmioro wnucząt oraz dwanaścioro prawnuków. W Windsorze pozostała księżna Kate z trójką dzieci.

W środę Elżbieta II odwołała wirtualne posiedzenie Tajnej Rady Wielkiej Brytanii, ponieważ lekarze zalecili jej odpoczynek. Po raz ostatni pojawiła się publicznie we wtorek, kiedy spotkała się w Balmoral z odchodzącym premierem Borisem Johnsonem, a następnie z obejmującą po nim urząd Liz Truss.

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii, a od 13 października 2016  do chwili śmierci – najdłużej panującą głową państwa na świecie. Wstąpiła na tron w lutym 1952 r. po śmierci swojego ojca, Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 r. W bieżącym roku w Zjednoczonym Królestwie obchodzono jubileusz 70-lecia panowania Elżbiety II.

Elżbieta II urodziła się w 1926 r. w Londynie. Na tron wstąpiła w 1952 r. w wieku 26 lat, po śmierci ojca, króla Jerzego VI. Miała czworo dzieci, z których najstarszy jest książę Karol (ur. 1948 r.), ojciec Wiliama i Harry’ego, pierwszy w kolejce do tronu. Dwa lata młodsza od Karola jest księżniczka Anna, a 10 lat po niej na świat przyszedł książę Andrzej. Najmłodszy jest urodzony w 1964 r. książę Edward.

W ubiegłym roku Brytyjczycy pożegnali męża królowej Elżbiety, księcia Filipa, który dożył 99 lat. Był najdłużej żyjącym mężczyzną w całej historii brytyjskiej rodziny królewskiej.

Po śmierci królowej Wielką Brytanię czeka żałoba narodowa. Pogrzeb monarchini będzie miał miejsce w Opactwie Westminsterskim, a królowa zostanie pochowana na zamku Windsor. Obowiązki Elżbiety II przejmie nowy monarcha — król Karol. Protokół postępowania na wypadek śmierci królowej o kryptonimie „London Bridge” opisuje serwis POLITICO.