1 czerwca rozpoczyna się rywalizacja o prestiżowy tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Wzorem lat ubiegłych, od 21 marca do 21 maja trwał oficjalny trening, podczas którego mogliśmy przetestować aplikację „Aktywne Miasta” i zapoznać się z zasadami „kręcenia kilometrów”. Nowe osoby mogą dołączyć do zabawy w każdej chwili, natomiast uczestnicy treningu nie muszą rejestrować się ponownie, zostali automatycznie dodani do głównej rywalizacji.

Oficjalne zmagania o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022 będą trwały od 1 do 30 czerwca br. Zasady zabawy są bardzo proste – rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości, dołączają do rywalizacji RSP, a następnie wybierają miasto, które chcą reprezentować. W dalszej kolejności należy wybrać rodzaj grupy, kategoria „Ogólny” oraz grupa „1. Miasto Ostrołęka – grupa ogólna” utworzone są dla ogółu mieszkańców. Warto jednak przejrzeć także inne kategorie: „Firmy”, „Instytucje”, „Media”, „Szkoły” i „Uczelnie”.  Być może znajdziemy tam grupę, z którą łatwo się utożsamimy! Każdy może także zaproponować założenie nowej grupy. Uczniów i nauczycieli zachęcamy do wybrania opcji „Szkoły”, gdzie można wybrać swoją placówkę i rozpocząć dodatkową międzyszkolną konkurencję.

Wszystkie przebyte przez reprezentantów Ostrołęki kilometry zostaną zsumowane, podzielone przez liczbę mieszkańców i przeliczone na punkty. Miasto, które zdobędzie największą liczbę punktów, otrzyma Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Przejechane kilometry zaliczane są zarówno na konto reprezentowanego miasta, jak i grupy, do której dołączyliśmy. Każdy indywidualny rowerzysta gromadzi również punkty osobiste, które umożliwiają dodatkową międzypersonalną konkurencję.

To już czwarta edycja rywalizacji, do której w tym roku zgłosiło się aż 56 miast. Niezależnie od naszego końcowego miejsca w tabeli, Miasto Ostrołęka przyzna nagrody w klasyfikacji lokalnej dla dziesięciu uczestników, którzy przebędą największe dystanse (biorąc pod uwagę wszystkie ostrołęckie grupy). Nagrodzone zostaną również najlepsze panie oraz najlepsi młodzi rowerzyści (do 17. roku życia włącznie).

Aplikacja „Aktywne Miasta”, dostępna również w języku angielskim, zawiera traker znajomych,   panel pomocy wraz z chatem, statystyki dla zaawansowanych użytkowników, a także możliwość kontynuacji przerwanych treningów i importu treningów z urządzeń Garmin. Aplikacja oferuje również inne użytkowe funkcje, jak zniżki u partnerów akcji, specjalne odznaki czy prognoza pogody. Od 2021 r. Miasto Ostrołęka uczestniczy w szerszym, 3-letnim wariancie współpracy w ramach projektu, który zapewnia stały dostęp do aplikacji (również poza treningiem oraz czerwcową rywalizacją o Puchar RSP) oraz umożliwia tworzenie gier miejskich, tras i rywalizacji wewnętrznych.

Zeszłoroczna edycja spotkała się z szerokim zainteresowaniem ostrołęczan, które zaowocowało zajęciem 7. miejsca w końcowej rywalizacji spośród wszystkich 53 konkurujących miast.  Ogromnie cieszymy się z potencjału i zaangażowania mieszkańców naszego nadnarwiańskiego grodu i liczymy na jeszcze lepszy wynik w tegorocznej edycji rowerowych zmagań.

Przydatne linki:    

Źródło: ostroleka.pl