Podczas opieki nad dziećmi niektórzy myślą, że to w niczym nie przeszkadza. Jedno piwo na zniwelowanie stresu, kilka drinków na domowej imprezie, butelka wina do obiadu, piwo z kolegami. Niestety policjanci coraz częściej otrzymują informacje o pijanych rodzicach i opiekunach. Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że ich nieodpowiedzialne zachowanie może narazić dziecko na utratę zdrowia lub życia.

W ubiegły weekend w nocy z piątku na sobotę, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie otrzymał zgłoszenie o kradzieży dwóch kosiarek oraz silnika od motocykla z terenu jednej z posesji gminy Długosiodło. Kiedy mundurowi udali się na miejsce, kradzieży nie potwierdzili, a od 30-letniego zgłaszającego wyczuli alkohol. Z relacji mężczyzny wynikało, że chwilę wcześniej alkohol spożywał ze znajomymi. Jak ustalili funkcjonariusze w tym czasie pod jego opieką znajdowało się troje małoletnich dzieci, z czego najmłodsze miało zaledwie 9 miesięcy. Dzieci decyzją sądu zostały przekazane pod opieką członka rodziny do czasu powrotu ich matki z pracy.

Natomiast tej samej nocy chwilę przed godziną 2 w Wyszkowie na jednym z osiedli interweniowali policjanci patrolówki, gdzie 44-letnia kobieta mając w organizmie 3 promile alkoholu opiekowała się małoletnim synem. W tym przypadku decyzją sędziego chłopiec również trafił pod opieką członka rodziny,

Teraz tymi sprawami zajmą się policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. Funkcjonariusze po wykonaniu niezbędnych czynności przekażą całość dokumentacji do sądu rodzinnego.

Policjanci reagują na każdą wiadomość o opiekunach pod wpływem alkoholu. Ważne jest, żeby zgłaszać każdy taki przypadek. Bardzo często dzięki szybkiej interwencji sąsiadów, przechodniów funkcjonariusze mogą zapobiec tragedii.

Pamiętajmy! Alkohol powoduje, że tracimy poczucie rzeczywistości, wolniej reagujemy, nie potrafimy się skoncentrować. Zapominamy wtedy o obowiązkach i kłopotach. A przecież szczególnie małe dziecko wymaga starannej opieki i ciągłej kontroli. Nie można go zostawić samego. Rodzice są za nie odpowiedzialni. Dlatego opiekunowie nie mogą sobie pozwolić picie alkoholu! Nietrzeźwi rodzice często narażają swoje dzieci na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

Pamiętajmy, że w przypadku narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia może grozić nawet do 5 lat więzienia.
 

Autor: kom. Damian Wroczyński

Źródło: Mazowiecka Policja